- Szczegóły
- Kategoria: Turystyka
- Odsłony: 2712
TURYSTYCZNE LATO Z KSONEM
W sobotę 30.05.2015 roku ponad 20 – osobowa grupa jeleniogórzan uczestniczyła w wyprawie integracyjnej w historyczne, zapomniane trasy turystyczne w okolice „borowego jaru”.
Wycieczkę prowadził przewodnik sudecki i piewca historii regionu – Antoni Witczak. Przypomnijmy, że realizowany obecnie cykl czterech wycieczek, to trzecia edycja projektu pod nazwą „Wędrówki po zapomnianych trasach turystycznych Jeleniej Góry, dofinansowanego przez miasto Jelenia Góra. Podczas czterogodzinnej średnio trudnej wyprawy uczestnicy zwiedzili teren „borowego jaru”, przechodząc od popularnego „Grzybka”, przez rewitalizowaną obecnie „ścieżkę poetów”, aż do „Perły Zachodu”. Warto dodać, że Urząd Miasta dokłada wszelkich starań, aby zniszczenia i zaniedbania na zapomnianych trasach turystycznych „borowego jaru” odzyskały dawną świetność. Wkrótce na platformach widokowych i w niebezpiecznych miejscach zamontowane zostaną odpowiednie bariery. Z tego względu w czasie wycieczek należy zachować szczególną ostrożność.
Na trasie spotkaliśmy wiele grup jeleniogórzan i gości, a także turystów zagranicznych. Oznacza to, że „borowy jar” ze swoimi XVIII – wiecznymi tradycjami turystycznymi wraca do życia.
Następne wycieczki odbędą się jeszcze w czerwcu, lipcu i sierpniu, zawsze w weekend, a informacje o dokładnych trasach i terminach wycieczek umieścimy na naszej stronie internetowej www.kson.pl
Również w czerwcu rozpoczynamy projekt pn. „Razem na szlak – aktywizacja osób niepełnosprawnych poprzez turystykę”. Jest to cykl wycieczek dofinansowanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wyprawy przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Są to wycieczki autokarowe z ubezpieczeniem, przewodnikiem i posiłkiem. Każdy wyjazd jest poprzedzony półgodzinną prelekcją multimedialną na temat celu wyprawy. Terminy i trasy będą również dostępne na stronie internetowej KSON.
Koszt udziału w takiej wycieczce wynosi 10 zł od osoby, a zapisy i informacje dostępne są dla Państwa w KSON-ie od pon. – pt w godz. 10:00 – 16:00, telefonicznie pod nr 757524254, a także mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy serdecznie, bo jak powiedział Hans Christian Andersen : „Podróże są jak ożywcza kąpiel dla umysłu, jak rysunek Medei, który sprawia, że znów jesteś młody”.
- Szczegóły
- Kategoria: Turystyka
- Odsłony: 2860
W sobotę 11 października ponad czterdziestoosobowa grupa niepełnosprawnych z KSON wzięła udział w wycieczce dofinansowanej przez Urząd Marszałkowski. To była ostatnia z cyklu pięciu wypraw turystycznych pod tytułem ”Dolny Śląsk wczoraj – Dolny Śląsk dzisiaj” zaplanowanych na rok 2014. Trasa wycieczki wiodła przez Dolinę Bobru do Pilchowic i Wlenia. Od miesiąca lipca zorganizowano 5 wycieczek autokarowych i pieszych w różne zakątki Kotliny Jeleniogórskiej, w których łącznie wzięło udział ponad 300 osób. Każdą wycieczkę poprzedzała prelekcja tematyczna związana historycznie ze zwiedzanymi okolicami. Wszystkie wycieczki prowadził z właściwym sobie profesjonalizmem przewodnik sudecki Antoni Witczak. Dodatkową, oprócz walorów poznawczych, wartością tych imprez było utrwalenie nawyków „wychodzenia z domu, przez turystykę”. Wycieczki zostały tak zaplanowane, mówi Pan Waldemar Wiśniewski - wiceprezes KSON, żeby potencjalni uczestnicy mogli je organizować sobie sami przy wykorzystaniu środków komunikacji miejskiej co w znaczny sposób obniża koszty takiej wyprawy. Pani Eugenia 60-letnia uczestniczka turystycznych wypraw powiedziała: ”Mieszkam w Jeleniej Górze od 50 lat i nie miałam pojęcia, że w pobliżu znajdują się tak atrakcyjne miejsca”. Tę opinię wyrażała tez większość dotychczas mało aktywnych seniorów. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem, śpiewem i zabawami, a przewodnim hasłem była dobrze pojęta integracja.
- Szczegóły
- Kategoria: Turystyka
- Odsłony: 2848
Nowoczesny ośrodek sportowy w Szklarskiej Porębie zaprojektowany dla niepełnosprawnych. Wysoki poziom inwestycji to nie tylko jej rozmach i nowoczesność, ale i dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych. Świadomość tej prawdy, tak oczywistej w krajach zachodniej Europy, przebija się do Polski. Dowodem jest projekt nowoczesnego ośrodka sportowego w Szklarskiej Porębie.
Gdy ktoś jeździ po świecie i zwiedza popularne miejsca, widzi dwa zjawiska, z którymi w Polsce bywa bardzo różnie: dbałość o atrakcje dla dzieci oraz o dostępność dla niepełnosprawnych i rodzin z wózkami z małymi dziećmi. Bez spełnienia tych dwóch warunków trudno wyobrazić sobie tam muzea czy instytucje publiczne.
- Szczegóły
- Kategoria: Turystyka
- Odsłony: 3374
Łamanie barier w Karkonoszach
Właściciel kolei linowej na Kopę jest bliski dostosowania go do potrzeb niepełnosprawnych. Dzięki temu będzie dla nich dostępny bardzo widokowy szlak długości dwóch i pół kilometra pod Śnieżką, a polscy inwalidzi nie będą w gorszej sytuacji, niż czescy, których nowa kolej gondolowa wwozi na Śnieżkę.
Wygodny – równy i szeroki szlak, powstał przed paroma laty staraniem Karkonoskiego Parku Narodowego. Biegnie z górnej stacji kolei linowej na Kopę na główny grzbiet Karkonoszy, w pobliże schroniska Dom Śląski. To rejon, który należy do najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych w Karkonoszach. Rozpościerają się z niego wspaniałe widoki na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską i stronę czeską. Najbliższym szczytem jest oczywiście Śnieżka.
Strona 1 z 19