Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ubiegłą sobotę członkowie i przyjaciele jeleniogórskich diabetyków spotkali się w Miejskim Centrum Kultury w Piechowicach na swoim święcie, którego gospodarzem był Klub Diabetyka w Piechowicach. Po raz pierwszy obchodziliśmy tak uroczyście nasze święto - mówi Pan Waldemar Wiśniewski, Prezes Zarządu Koła Miejskiego w Jeleniej Górze i Zarządu Oddziału Rejonowego PSD. Swoją działalnością obejmujemy obszar całego subregionu jeleniogórskiego w którym funkcjonuje 6 Kół z następujących miejscowości: Zgorzelec, Pieńsk, Bolesławiec, Lubań, Leśna, Jelenia Góra i Piechowice. W spotkaniu uczestniczyła też 8 – osobowa delegacja z Koła PSD w Zgorzelcu. Szacuje się, że w Polsce około 4 mln. ludzi choruje na cukrzycę. To choroba cywilizacyjna zagrażająca coraz większej ilości ludziom, która coraz częściej sięga po młode pokolenia. Brak ruchu, nieracjonalne zasady żywienia i swoista lekomania to główne powody dla których cukrzyca nazywana jest „matką innych chorób”. Wielu ludzi żyje z nieświadomością swoich dolegliwości, których podłożem zdaniem specjalistów jest właśnie cukrzyca. Zapobiegajmy tej chorobie – mówi Pan Waldemar, a najlepszą profilaktyką jest ruch i częste badanie stężenia glukozy we krwi.

W części oficjalnej zostały wręczone podziękowania pięciu wyróżnionym osobom za wspieranie i pomoc w działalności Koła. Wyróżniono: Elżbietę Zakrzewską, Annę Sus, Andrzeja Wójcika, Krystynę i Zbigniewa Kowalików i Prezesa Waldemara Wiśniewskiego. Były informacje o zasadach zdrowego żywienia i przykładowe ćwiczenia relaksacyjne. A ponieważ ruch jest najlepszym lekarstwem na cukrzycę to dalsza część spotkania odbywała się przy tańcach i akompaniamencie zespołu muzycznego.

Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ma swoją siedzibę w KSON przy ulicy Osiedle Robotnicze 47A w Jeleniej Górze. Od 14 lat spotkania odbywają się w każdą środę od godziny 15. Można też zasięgać informacji telefoniczne pod numerem bezpłatnej infolinii 800 700 025.