Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych we wrześniu ubiegłego roku wystąpił do Fundacji Banku Zachodniego WBK z wnioskiem o dofinansowanie projektu pn. „Dotyk Historii”. Już w połowie listopada została ogłoszona lista organizacji, które otrzymały dofinansowanie do projektów w II edycji programu grantowego Bank Dziecięcych Uśmiechów 2012. Pani Ewa Paciorek – Dyrektor I Oddziału Banku Zachodniego WBK pozytywnie zaopiniowała nasz wniosek dzięki czemu nasza organizacja otrzymała grant w wysokości 4600,00 zł. 10 grudnia 2012r prezes KSON podpisał umowę darowizny z Fundacją (zdjęcia poniżej).

Dzięki wsparciu Fundacji możemy zrealizować projekt dla co najmniej szesnaściorga niepełnosprawnych dzieci. Głównym celem projektu jest zapoznanie dzieci z tradycją i historią Dolnego Śląska. Realizacja ww. założenia możliwa będzie dzięki przeprowadzeniu „Żywych lekcji historii” oraz wycieczce do Zamku Książ. Działania związane z projektem rozpoczęliśmy w miesiącu kwietniu 2013r.

Siedzibę Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odwiedziło wówczas Bractwo Rycerskie, które oprócz teoretycznego wprowadzenia słuchaczy w rzeczywistość dawnych czasów pokazało narzędzia rycerskiego fachu: miecze, topory, przedmioty użytku domowego, a zaproszone dzieci mogły przebrać się w stroje z epoki.

Głębsze poznanie historii było możliwe dzięki wycieczce do Zamku Książ, która odbyła się w 21 kwietnia 2013 r. Organizatorzy zapewnili nie tylko przejazd i posiłek na miejscu , ale również zwiedzanie Zamku i jego podziemi oraz palmiarnię. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyli w życiu rycerskiej wioski, gdzie wspólnie z rycerzami strzelali z łuku do tarcz, zakładali na siebie rycerski rynsztunek i tradycyjnie już podziwiali rycerskie walki.

Kolejny – ostatni etap projektu to zorganizowanie średniowiecznej wioski w ogrodzie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Będą wikingowie, rycerze, rozpalanie ogniska, pieczenie kiełbasek, rozwiązanie konkursu na najlepsze prace plastyczne związane z tematyką realizowanego projektu.