Tak było w 2017 r. KSONaliaOd czterech lat Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych stara się dostrzegać i wyróżniać osoby, organizacje i instytucje, które w szczególny sposób zasłużyły się poprzez bezinteresowną pomoc ludziom potrzebującym.

W tym celu powołano kapitułę Ambasadorów Ludzi Otwartych Serc, która przyznaje ten tytuł osobom indywidualnym, przedsiębiorcom i organizacjom za szczególne działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych i seniorów. Do 2017 roku kapituła wyróżniła 20 laureatów, którzy za swoje zasługi uhonorowani zostali specjalną plakietką i statuetką kryształowego dzwonka.

W październiku tego roku, podczas Biesiady Integracyjnej organizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i Niepełnosprawnych wręczone zostaną trzy kolejne tytuły ambasadorów.

O przyznaniu tego tytułu decydować będzie kapituła złożona między innymi z dotychczasowych laureatów. Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy dostrzegają w swoim środowisku osoby, instytucje i organizacje, które ich zdaniem zasługują na to wyróżnienie. Prosimy o zgłoszenie tych kandydatur w formie pisemnej na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 września br. W treści wiadomości prosimy podać krótkie uzasadnienie zasług.

Kapituła zbierze się w dniu 15 września br., a podsumowanie i wręczenie tytułów odbędzie się 4 października 2018 r. w czasie trwania Tygodnia Osób Starszych i Niepełnosprawnych - Ksonalia 2018.  

Ksonalia zaczynamy od 2 października br. Obchodzimy wydanie 100-go już numeru gazety "Niepełnosprawni Tu i Teraz".Warto przypomnieć w tym miejscu, że gazeta ta ma swoją 9 letnią tradycję, jest czasopismem ogólnopolskim dofinansowanym ze środków PFRON i kolportowana jest bezpłatnie m.in. przez organizacje pozarządowe, niektóre parafie, placówki służby zdrowia, apteki, samorządy, na terenie całego kraju. Autorami tekstów są osoby niepełnosprawne. W dniu

3 października odbywać się będą w ogrodzie KSON gry i zabawy z nagrodami, przy muzyce, a także jak zwykle przy "zdrowym" grillu. Zwieńczeniem Ksonaliów będzie tradycyjna biesiada w dniu 4 października w hotelu Cieplice.