Abraham Ostrzegax800Wystawa przygotowana w oparciu o twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie - Abrahama Ostrzegi.

Był to artysta znany przede wszystkim jako autor rzeźby sepulkralnej - nagrobków, z których kilkadziesiąt przetrwało na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Był członkiem m.in. przedwojennego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (debiutował na wystawie w Zachęcie w 1910 roku) oraz inicjatorem Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuki, wraz z Władysławem Waintraubem prowadził też Atelier Zdobnictwa Artystycznego. W trakcie wojny, w getcie, był jednym z założycieli spółdzielni artystycznej.

Jak wielu innych artystów żydowskich zginął w obozie w Treblince. Ostrzega jest twórcą nagrobków, który stał się jedną z tysięcy ofiar bez grobu. Choć na wystawie nie ma rzeźb Abrahama Ostrzegi, jego postać jest obecna poprzez dzieła współczesnych artystów różnych generacji i posługujących się rozmaitymi mediami, którzy w autorski sposób zmierzyli się z jego dziełem i historią, twórczo interpretując interesujące ich wątki.

Jeleniogórska wystawa została rozszerzona o kontekst ewangelicki. Ślady wielowiekowej obecności protestantów na Dolnym Śląsku i w samej Jeleniej Górze widoczne są wszędzie. Kościół Łaski i przylegający do niego dawny cmentarz ewangelicki z zespołem barokowych kaplic grobowych to największe pomniki śląskiej sztuki. To one sąsiadowały z materialnymi dowodami kultury katolickiej i żydowskiej. Jest też w naszym regionie wiele obiektów o mniejszym może znaczeniu dla sztuki i często zapomnianych, ale ważnych dla lokalnej tożsamości. Są to karczmy, kościoły i cmentarze. Ich nostalgiczne piękno pokazuje Tomasz Mielech.

Aneks do wystawy stanowi multimedialny pokaz archiwaliów ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddział w Jeleniej Górze, dotyczący obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście.

W wystawie udział biorą: Hubert Czerepok, Tomasz Mielech, Małgorzata Niedzielko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Krzysztof Wojciechowski. Kuratorzy: Janina Hobgarska (BWA w Jeleniej Górze), Hanna Wróblewska (Zachęta), Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego).
Współpraca: Julia Leopold, Aleksandra Zientecka, Luiza Laskowska. Identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro.
Program edukacyjny: IWONA MAKÓWKA.
Partnerzy projektu: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
Projekt zrealizowany dzięki pomocy finansowej: Miasta Jeleniej Góry
Jelenia Plast Sp. z o.o.
Dzięciołowski Sp. z o.o.

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, ul. Długa 1, Jelenia Góra, tel. 75 7526669 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.galeria-bwa.karkonosze.com
Dyrektor: Janina Hobgarska Galeria czynna: - od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w soboty w godz. 10.00 - 16.00
Działalność BWA jest finansowana z budżetu Miasta Jelenia Góra