Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Abra­ham Ostrzega

Abraham Ostrzegax800Wysta­wa przy­go­to­wa­na w opar­ciu o twór­czość żydow­skie­go rzeź­bia­rza i ani­ma­to­ra kul­tu­ry dzia­ła­ją­ce­go w przed­wo­jen­nej War­sza­wie — Abra­ha­ma Ostrzegi.

Był to arty­sta zna­ny przede wszyst­kim jako autor rzeź­by sepul­kral­nej — nagrob­ków, z któ­rych kil­ka­dzie­siąt prze­trwa­ło na Cmen­ta­rzu Żydow­skim na Woli. Był człon­kiem m.in. przed­wo­jen­ne­go Towa­rzy­stwa Zachę­ty Sztuk Pięk­nych (debiu­to­wał na wysta­wie w Zachę­cie w 1910 roku) oraz ini­cja­to­rem Żydow­skie­go Towa­rzy­stwa Krze­wie­nia Sztu­ki, wraz z Wła­dy­sła­wem Wain­trau­bem pro­wa­dził też Ate­lier Zdob­nic­twa Arty­stycz­ne­go. W trak­cie woj­ny, w get­cie, był jed­nym z zało­ży­cie­li spół­dziel­ni artystycznej.

Jak wie­lu innych arty­stów żydow­skich zgi­nął w obo­zie w Tre­blin­ce. Ostrze­ga jest twór­cą nagrob­ków, któ­ry stał się jed­ną z tysię­cy ofiar bez gro­bu. Choć na wysta­wie nie ma rzeźb Abra­ha­ma Ostrze­gi, jego postać jest obec­na poprzez dzie­ła współ­cze­snych arty­stów róż­nych gene­ra­cji i posłu­gu­ją­cych się roz­ma­ity­mi media­mi, któ­rzy w autor­ski spo­sób zmie­rzy­li się z jego dzie­łem i histo­rią, twór­czo inter­pre­tu­jąc inte­re­su­ją­ce ich wątki.

Jele­nio­gór­ska wysta­wa zosta­ła roz­sze­rzo­na o kon­tekst ewan­ge­lic­ki. Śla­dy wie­lo­wie­ko­wej obec­no­ści pro­te­stan­tów na Dol­nym Ślą­sku i w samej Jele­niej Górze widocz­ne są wszę­dzie. Kościół Łaski i przy­le­ga­ją­cy do nie­go daw­ny cmen­tarz ewan­ge­lic­ki z zespo­łem baro­ko­wych kaplic gro­bo­wych to naj­więk­sze pomni­ki ślą­skiej sztu­ki. To one sąsia­do­wa­ły z mate­rial­ny­mi dowo­da­mi kul­tu­ry kato­lic­kiej i żydow­skiej. Jest też w naszym regio­nie wie­le obiek­tów o mniej­szym może zna­cze­niu dla sztu­ki i czę­sto zapo­mnia­nych, ale waż­nych dla lokal­nej toż­sa­mo­ści. Są to karcz­my, kościo­ły i cmen­ta­rze. Ich nostal­gicz­ne pięk­no poka­zu­je Tomasz Mielech.

Aneks do wysta­wy sta­no­wi mul­ti­me­dial­ny pokaz archi­wa­liów ze zbio­rów Archi­wum Pań­stwo­we­go we Wro­cła­wiu, oddział w Jele­niej Górze, doty­czą­cy obec­no­ści spo­łecz­no­ści żydow­skiej w naszym mieście.

W wysta­wie udział bio­rą: Hubert Cze­re­pok, Tomasz Mie­lech, Mał­go­rza­ta Nie­dziel­ko, Kata­rzy­na Rot­kie­wicz-Szum­ska, Krzysz­tof Woj­cie­chow­ski. Kura­to­rzy: Jani­na Hob­gar­ska (BWA w Jele­niej Górze), Han­na Wró­blew­ska (Zachę­ta), Michał Laszcz­kow­ski (Fun­da­cja Dzie­dzic­twa Kul­tu­ro­we­go).
Współ­pra­ca: Julia Leopold, Alek­san­dra Zien­tec­ka, Luiza Laskow­ska. Iden­ty­fi­ka­cja wizu­al­na: Jakub de Bar­ba­ro.
Pro­gram edu­ka­cyj­ny: IWO­NA MAKÓW­KA.
Part­ne­rzy pro­jek­tu: Zachę­ta — Naro­do­wa Gale­ria Sztu­ki w War­sza­wie
Pro­jekt zre­ali­zo­wa­ny dzię­ki pomo­cy finan­so­wej: Mia­sta Jele­niej Góry
Jele­nia Plast Sp. z o.o.
Dzię­cio­łow­ski Sp. z o.o.

BIU­RO WYSTAW ARTY­STYCZ­NYCH, ul. Dłu­ga 1, Jele­nia Góra, tel. 75 7526669 bwa@jeleniagora.pl www.galeria-bwa.karkonosze.com
Dyrek­tor: Jani­na Hob­gar­ska Gale­ria czyn­na: — od ponie­dział­ku do piąt­ku w godz. 9.00 — 17.00, w sobo­ty w godz. 10.00 — 16.00
Dzia­łal­ność BWA jest finan­so­wa­na z budże­tu Mia­sta Jele­nia Góra