Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

30 lat u Mat­ki Bożej Miłosiernej

ks. StecX400Uro­czy­sto­ści Świę­ta Mat­ki obcho­dzo­ne od 30 lat zosta­ły zaini­cjo­wa­ne przez pro­bosz­cza Para­fii księ­dza dr Józe­fa Ste­ca w trak­cie budo­wy kościo­ła i co roku przy­cią­ga­ją nie­zmien­nie rze­sze para­fian z Cie­plic, gości z sąsied­nich miej­sco­wo­ści, a tak­że gości spe­cjal­nych z przed­sta­wi­cie­la­mi władz samo­rzą­do­wych, woje­wódz­kich, posłów oraz przed­sta­wi­cie­li władz państwowych. 

Mie­li­śmy zaszczyt gościć m.in.; Elż­bie­tę Rafal­ską — Mini­stra Rodzi­ny, Pra­cy i Poli­ty­ki Spo­łecz­nej, Mini­ster Elż­bie­tę Witek, Marze­nę Macha­łek — Wice­mi­ni­stra MEN. Począt­ki i warun­ki były skrom­ne, ale zawsze moż­na było liczyć na odda­nych ludzi. Dużym wspar­ciem dla ks. Józe­fa Ste­ca była mama Maria, któ­ra doda­wa­ła sił w trud­nych momen­tach, a tak­że czę­sto goto­wa­ła posił­ki dla wszyst­kich przy­cho­dzą­cych do pra­cy i pomocy.

Z roku na rok festyn zata­czał coraz szer­sze krę­gi. Olbrzy­mia i nie­słab­ną­ca popu­lar­ność tego Świę­ta jest efek­tem wie­lo­mie­sięcz­nych przy­go­to­wań orga­ni­za­cyj­nych zwią­za­nych z pozy­ski­wa­niem cie­ka­wych oso­bo­wo­ści i tema­tów na sesje nauko­we, arty­stów oraz róż­no­rod­nych zespo­łów muzycz­nych, orkiestr dętych, uta­len­to­wa­nych dzie­ci i mło­dzie­ży sta­no­wią­cych kul­tu­ral­ne uatrak­cyj­nie­nie wszel­kich reali­zo­wa­nych przed­się­wzięć i projektów.

W 2013 roku powsta­ło Sto­wa­rzy­sze­nie Świę­ta Mat­ki, któ­re­go pre­ze­sem został Zbi­gniew Ładziń­ski od lat współ­pra­cu­ją­cy z księ­dzem pro­bosz­czem. Poja­wi­ły się dodat­ko­we moż­li­wo­ści roz­sze­rza­nia atrak­cji pro­gra­mo­wych Świę­ta Mat­ki poprzez pozy­ski­wa­nie fun­du­szy w ramach róż­nych pro­jek­tów od Fun­da­cji KGHM Pol­ska Miedź, Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go Dol­ny Śląsk, PGE czy też Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go. Pro­mu­je­my pro­fi­lak­ty­kę zdro­wot­ną orga­ni­zu­jąc wykła­dy o tema­ty­ce zdro­wot­nej. W krę­gu naszych zain­te­re­so­wań znaj­du­je rów­nież miej­sce pro­ble­ma­ty­ka eko­lo­gicz­na, a tak­że pro­pa­go­wa­nie rodzin­ne­go spę­dza­nia cza­su wol­ne­go z nasta­wie­niem na rekre­ację i sport.

Na pod­kre­śle­nie zasłu­gu­je zna­czą­ce zaan­ga­żo­wa­nie ludzi bio­rą­cych udział pod­czas przy­go­to­wań i reali­za­cji wszyst­kich eta­pów uro­czy­sto­ści w ramach wolon­ta­ria­tu. Pozy­sku­je­my tak­że spon­so­rów zewnętrz­nych, któ­rzy wspie­ra­ją wydat­ki na fan­ty do lote­rii i na nagro­dy dla uczest­ni­ków orga­ni­zo­wa­nych kon­kur­sów, wystę­pów i roz­gry­wek spor­to­wych. Wśród naj­bar­dziej zaan­ga­żo­wa­nych nale­ży wymie­nić: Jele­nia Plast- lau­re­ata tego­rocz­ne­go kon­kur­su „Dar­czyń­ca Roku”, Jel­car Fiat, Dar­mo­we Noc­le­gi, PM Poland, CPU-ZETO, SOFRA-Insty­tut Zdro­wia Miel­no-Kar­pacz, OME­GA PPHU Jele­nia Góra, Sim Jele­nia Góra, Uzdro­wi­sko Cie­pli­ce, R.A.G.Lubin. Świę­to Mat­ki 2018 ponow­nie potwier­dzi­ło celo­wość podej­mo­wa­nia dzia­łań, mają­cych za zada­nie pod­kre­śle­nie roli i zna­cze­nia mat­ki i rodzi­ny, któ­re są przy­szło­ścią całe­go spo­łe­czeń­stwa. Zosta­ło obję­te Hono­ro­wym Patro­na­tem przez panią Aga­tę Korn­hau­ser-Dudę, repre­zen­to­wa­ną przez kape­la­na Pre­zy­den­ta Andrze­ja Dudy, księ­dza pra­ła­ta Zbi­gnie­wa Kra­sa. W pro­gra­mie uję­te zosta­ły dzia­ła­nia zwią­za­ne z 100 rocz­ni­cą odzy­ska­nia przez Pol­skę Niepodległości.masza

W dniach 26 i 27 maja 2018r tra­dy­cyj­nie całe rodzi­ny uczest­ni­czy­ły w przy­go­to­wa­nych dla nich atrak­cjach. W sie­dzi­bie Filii Poli­tech­ni­ki Wro­cław­skiej w Jele­niej Górze odby­ła się sesja nauko­wa o tema­ty­ce patrio­tycz­nej, pod­czas któ­rej zapre­zen­to­wa­no wykła­dy „Od Bogu­ro­dzi­cy do Hym­nu Naro­do­we­go”- Ivo Łabo­re­wicz oraz „Zapo­mnia­ny wieszcz-pro­rok Nie­pod­le­gło­ści Zyg­munt Kra­siń­ski” przy­go­to­wa­ny przez prof. zw. dr hab. Hen­ry­ka Grad­kow­skie­go. Całość zakoń­czy­ły wystę­py dzie­ci z Przed­szko­la Zacza­ro­wa­ny Para­sol i SP Nr 6 w Jele­niej Górze.

W sobot­nie popo­łu­dnie Zdro­jo­wy Teatr Ani­ma­cji w Jele­niej Górze był miej­scem wzru­sza­ją­ce­go kon­cer­tu pie­śni patrio­tycz­nych w wyko­na­niu Chó­ru Uni­wer­sy­te­tu Wro­cław­skie­go pod kie­run­kiem prof. Ala­na Urban­ka. Wiel­kie podzię­ko­wa­nia nale­ży rów­nież skie­ro­wać pod adre­sem zespo­łu instru­men­tal­no-wokal­ne­go „Pro­my­ki Kra­ko­wa” pod kie­run­kiem Roma­ny Krze­mień, któ­ry przed­sta­wił boga­ty reper­tu­ar patrio­tycz­ny dla mło­dzie­ży „Dro­ga do Nie­pod­le­gło­ści”. Nie­dziel­ny Festyn roz­po­czął się od uro­czy­ste­go „Mar­szu Nie­pod­le­gło­ści”. Z Pla­cu Zdro­jo­we­go na Plac Kościel­ny szła Mło­dzie­żo­wa Orkie­stra Dęta gmi­ny Tryń­cza, Mar­żo­net­ki, Straż Gro­bo­wa Tur­ki, Gwar­dia Mat­ki Bożej Miło­sier­dzia z Cie­plic, Orkie­stra Kopal­ni Węgla Kamien­ne­go Kato­wi­ce, dzie­ci i mło­dzież z Przed­szko­la Nr 14 oraz Szko­ły Pod­sta­wo­wej Nr 3 w Jele­niej Górze, a tak­że miesz­kań­cy. Na pla­cu kościel­nym orkie­stry i Mar­żo­net­ki dały pokaz musz­try parad­nej a człon­ko­wie Gwar­dii Mat­ki Bożej wraz z mał­żon­ka­mi zatań­czy­li poloneza.

sportPo mszy kon­ce­le­bro­wa­nej pod prze­wod­nic­twem i z homi­lią Jego Eks­ce­len­cji ks. bp Anto­nie­go Dłu­go­sza roz­po­czę­ły się wystę­py, lote­ria fan­to­wa, zaba­wy dla dzie­ci i inne atrak­cje dla uczest­ni­ków festy­nu. Dużym zain­te­re­so­wa­niem i aplau­zem publicz­no­ści cie­szy­ły się wystę­py Pod­gó­rzan, Weso­łej Lwow­skiej Fali, „Pro­mycz­ków Dobra” z Nowe­go Sącza i Macie­ja Wró­blew­skie­go. W podzię­ce za zaan­ga­żo­wa­nie oso­bi­ste i wkład pra­cy wolon­ta­riu­szy, wspar­cie spon­so­rów, tra­dy­cyj­nie wrę­czo­no Oska­ry „Świę­ta Mat­ki” oso­bom szcze­gól­nie zasłu­żo­nym w okre­sie 30 lat trwa­nia Świę­ta. Rów­no­le­gle z wystę­pa­mi odby­wa­ły się roz­gryw­ki spor­to­we i zaba­wy rodzin­ne pod kie­run­kiem Ire­ne­usza Tarasz­kie­wi­cza — MOS w Jele­niej Górze, przy­cią­ga­jąc zain­te­re­so­wa­nie ponad 150 zgło­szo­nych uczest­ni­ków i wie­lu rodzin. Prze­pro­wa­dzo­no gry i zaba­wy rekre­acyj­ne dosto­so­wa­ne do wie­ku i moż­li­wo­ści fizycz­nych dzie­ci, mini koszy­ków­kę dla zespo­łów, a tak­że „Stre­eball”- baw się koszy­ków­ką z mamą i tatą. Uczest­ni­czy­ło 40 dru­żyn mło­dzie­żo­wych z mia­sta i regio­nu. Każ­de­mu uczest­ni­ko­wi zapew­nio­no cie­pły posi­łek i zim­ne napo­je. Wszy­scy uczest­ni­cy indy­wi­du­al­ni, zespo­ło­wi i rodzi­ny otrzy­ma­li pamiąt­ko­we meda­le, koszul­ki, opa­ski i inne cen­ne nagrody.

Dużą popu­lar­no­ścią cie­szy­ła się tra­dy­cyj­nie lote­ria fan­to­wa oraz Wiel­ka Gala Szczę­śli­we­go Losu od Przy­ja­ciół Świę­ta Mat­ki, czy­li loso­wa­nie upo­min­ków spe­cjal­nych ufun­do­wa­nych przez spon­so­rów zewnętrz­nych. Pobyt całych rodzin przez dłu­gi czas na Festy­nie był moż­li­wy dzię­ki zapew­nie­niu przez orga­ni­za­to­rów zim­nych napoi, dostęp­no­ści do punk­tów gastro­no­micz­nych, miejsc zabaw dla dzie­ci m.in. dmu­cha­ny zamek. Nie do prze­ce­nie­nia jest pra­ca ponad 60 wolon­ta­riu­szy, któ­rzy obsłu­gi­wa­li sto­iska lote­ryj­ne, sprze­da­wa­li losy, dba­li o porzą­dek na pla­cu kościel­nym, słu­ży­li pomo­cą uczest­ni­kom Festy­nu, dba­li o zapro­szo­nych gości ofe­ru­jąc noc­le­gi, deko­ru­jąc plac kościel­ny, doku­men­tu­jąc prze­bieg pro­jek­tów. Oce­nia­my, że w tym roku przy­by­ło do nas oko­ło 6 tysię­cy ludzi, chęt­nych do spę­dze­nia cza­su wraz z rodziną.wystepy

Sto­wa­rzy­sze­nie Świę­ta Mat­ki skła­da ser­decz­ne podzię­ko­wa­nia wszyst­kim, któ­rzy przy­czy­ni­li się do wspól­ne­go świę­to­wa­nia Jubi­le­uszo­we­go 30 Świę­ta Matki.

Joan­na War­choł – Vice­pre­zes Sto­wa­rzy­sze­nia Świę­ta Matki