Dzień dobry !
Jak zwykle w środowe popołudnie w świetlicy KSON odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez CEZ VITA, dzisiejszym gościem był Pan Patryk WALOSZCZYK, pszczelarz z Doliny Bobru, specjalista od miodu. Na wstępnie dowiedzieliśmy się, że pszczoły to najstarsze żyjące stworzenia, praktycznie niezmiennie od czasów dinozaurów. Z uwagi na swą elastyczność i możliwość adaptacji do zmieniających się warunków przetrwały do dziś i podtrzymują życie na Ziemi poprzez zapylanie różnych gatunków roślin. Rozróżniamy około 7000 rodzajów pszczołowatych, a naszym tematem była pszczoła miodna. Ze względu na wartości odżywcze i lecznicze miodu stały się głównym i naturalnym wrogiem firm farmaceutycznych produkujących leki, bo jak wiemy, ludzie w większości to lekomani. Wiadomo również o tym, że leki zażywane działają szybko, ale również krótko, i niektóre się wzajemnie wykluczają, o czym mieliśmy się swego czasu dowiedzieć z konsultacji Pani Sylwii Jarosz. Miód jako stosowany preparat działa długofalowo, ale o dziwo na etykietach jest zakaz informowania o zaletach i działaniach zdrowotnych miodu.
Dodatkowo dowiedzieliśmy się o zakazie stosowania u nas leczenia jadem pszczelim, który może być stosowany przy schorzeniach reumatycznych, przykurczach mięśni, nadciśnieniu, a także niszczeniu niektórych komórek rakowych. W większości krajów europejskich jest to dozwolone. Właściwości zdrowotne miodu to głównie enzymy zawarte w nektarze i pyłkach dostarczane przez pszczoły, a zbierane z różnych roślin i ziół, często leczniczych, dlatego też miody mają właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.
Warto też zaznaczyć, że pszczoły, mimo, że uważne za wzór pracowitości też mają swoje okresy “lenistwa” spowodowane różnymi uwarunkowaniami. Okazuje się, że miody pochodzące z terenów chłodniejszych zawierają więcej właściwości zdrowotnych. Pan Patryk poświęcił kilka słów rodzajom miodów i tak np, miód spadziowy to nic innego jak nieprzetrawiony i wydalony przez mszyce cukier, a zebrany i przetworzony przez pszczoły, zbierane pyłki i nektar z gryki dają nam miód gryczany zaliczany do jednego z najzdrowszych. Natomiast miód wielokwiatowy ze względu na zawartość bardzo wielu mikroelementów bo pyłki i nektar zbierany z wielu roślin może nam posłużyć w leczeniu alergii, zaczynamy od podawania bardzo małych ilości. Miód akacjowy należy do najlżejszych. Miody naturalne nawet dla cukrzyków nie są zbyt niebezpieczne, ale w rozsądnych dawkach gdyż zawarty w nich cukier spada po około 40 minutach.
Praktycznie rzecz biorąc wg. Pana Patryka my jako zwykli zjadacze chleba nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który wyrób to prawdziwy miód a który miodo podobny, można to tylko stwierdzić oglądając próbkę pod mikroskopem, jeśli zobaczymy w niej grudki elementów pyłków tzn. że miód prawdziwy. Najlepiej zaopatrywać się u pszczelarza albo w sprawdzonych źródłach.
Miód powinniśmy przechowywać w ciemnym miejscu, w przeciwnym wypadku przy większej temperaturze może zacząć się fermentacja.
Przyzwoita cena słoika miodu to około 50zł, waga słoika 0,9litra to 1,2kg miodu.
Niestety na rynku mamy zatrzęsienie wyrobów miodo pochodnych sprowadzanych z zagranicy.
Następnym tematem był propolis inaczej kit pszczeli — lepka gęsta substancja, którą pszczoły wyścielają i zabezpieczają wnętrze ula., a także wzmacniają i uszczelniają jego konstrukcję . Służy też do jako ochrona przed różnymi patogenami. Wytwarzany jest z wydzielin oraz żywic drzew i kwiatów.
Jego konsystencja może być bardzo różna, jest to zależne od temperatury, przy niskich jest twarda, im wyższa tym bardziej plastyczna, nawet do postaci płynnej. Nie rozpuszcza się w wodzie, można za to rozpuścić ją w alkoholu wysoko procentowym i stosować jako krople lub do użytku zewnętrznego gdyż działa jak antybiotyk.
W obecnych czasach można kupić w aptece propolis, ale jest to wyrób syntetyczny i nie ma on tych wartości co naturalny.
Na koniec dowiedzieliśmy się jakie są różnice między osą a pszczołą- otóż osa to smukły owad o ubarwieniu żółtym z ciemnymi paskami, może nas żądlić wielokrotnie, natomiast pszczoła ma ubarwienie ciemniejsze bardziej takie szaro bure jest grubsza i włochata, żądli raz i po użądleniu zdycha.
Ludzie mający uczulenie na jad pszczeli mogą doznać wstrząsu anafilaktycznego, który w bardzo krótkim okresie może doprowadzić do śmierci
Ryszard Buziuk