Dzień dobry!
Mamy za sobą drugie spotkanie na platformie ZOOM, na którym zaproszonym gościem był Pan Michał Wiśnicki, rehabilitant oraz Kierownik Rehabilitacji Domowej, wykonywanej w domu pacjenta. Przypomniał o zasadach otrzymania pomocy w takiej formie, a są to znaczny stopień niepełnosprawności oraz odpowiednie prawidłowo wypisane skierowanie od lekarza.
Tematem dzisiejszego spotkania były schorzenia stawu biodrowego, jego konsekwencje oraz przeprowadzone operacje i rehabilitacja po nich.
Jak wiadomo cała masa ciała spoczywa na stawie biodrowym, przez który też przechodzi znaczny splot układu nerwowego oraz krwionośnego..
Okazuje się, że staw biodrowy wykonuje podstawowe płaszczyzny ruchowe takie jak zgięcie, przywodzenie, odwodzenie i rotacja.
Przy słabej ruchomości stawu biodrowego zaczynamy odczuwać ból w stawach kolanowych, które nijako muszą przejąć ciężar działania stawu biodrowego. Może to być spowodowane wadą postawy, osłabieniem siły mięśniowej, procesy zapalne kaletki maziowej, co może prowadzić do zwyrodnienia stawu.
Konflikt udowo panewkowy występujący na skutek tarcia kości wewnątrz stawu powoduje silny ból i może doprowadzić do znacznego uszkodzenia tego stawu.
W znacznym stopniu schorzenia stawu biodrowego są wynikiem otyłości, osteoporozy, osłabieniem siły mięśniowej utrzymującej prawidłową postawę.
Innymi przyczynami uszkodzenia stawu mogą być urazy zewnętrzne typu złamanie na skutek upadku bądź innego zdarzenia losowego.
W tym wypadku pozostaje wykonanie operacji wstawienia endoprotezy, jest to dosyć skomplikowany zabieg polegający na odcięciu części kości udowej i wstawienie do niej nowego sztucznego stawu. Oczywiście w tym wypadku uszkodzone są mięśnie, które trzeba będzie po operacji doprowadzić do odbudowy i wzmocnienia. Istotną rolą jest w tym czasie jest praca rehabilitanta, która uświadomi nam jak mamy zadbać o nasze dalsze zdrowie. Musimy w tym wypadku zapoznać się z nowymi zasadami poruszania się, gdyż nie możemy wykonywać wszystkich dotychczasowych ruchów. Najlepszą metodą rehabilitacji ruchowej może być np. pływanie “żabką” ponieważ podczas takiego pływania mamy pełny zakres ruchowy we wszystkich płaszczyznach.
Cały etap rehabilitacji musi być prowadzony pod ścisłym nadzorem rehabilitanta.
Jednak aby do takich sytuacji dochodziło jak narzadziej dbajmy zapobiegawczo o nasze zdrowie poprzez ruch powodujący utrzymanie naszej sprawności motorycznej, psychicznej i nie musi to być żaden sport wyczynowy.
Spotkanie jak zawsze bardzo ciekawe o czym świadczyły zadawane liczne i tematycznie konkretne pytania.
Ryszard Buziuk