Mamy za sobą pierwsze z trzech przed wakacyjnych spotkań w KSON, poprowadził je Pan Michał Wiśnicki — terapeuta i rehabilitant. W swoim wystąpieniu na wstępnie poinformował nas kto może skorzystać z darmowej “rehabilitacji domowej” polegającej na tym, że odbywa się ona w domu pacjenta w ramach NFZ. Skorzystać z niej mogą osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, skierowanie od lekarza z odpowiednią adnotacją historii choroby. Przewidziane na to jest 80 wizyt w ciągu roku kalendarzowego. Na początku jest przeprowadzony wywiad z pacjentem i rozpisanie sposobu i zakresu zaplanowanej rehabilitacji w której skład będą wchodzić masaż, ćwiczenia ruchowe. Najważniejsze jest w tym temacie podejście mentalne zarówno rehabilitanta jak i pacjenta, musimy zdać sobie sprawę, że nie we wszystkich rodzajach chorób może nastąpić radykalna poprawa zdrowia fizycznego. Możemy natomiast spowodować, że pacjent poczuje się trochę lepiej, mniej dokuczający ból sprawi większą chęć do zaangażowania w ćwiczenia.
Pan Michał jednoznacznie stwierdza, że w zasadzie podstawą rehabilitacji jest ruch. Szczególnie w chorobach zwyrodnieniowych stawów ćwiczenia powodują wzmocnienie siły mięśniowej, zwiększa się zakres ruchowy stawów. Generalnie chodzi, o to aby nasze stawy poruszały się w pełnym zakresie i obudowane były mocnymi mięśniami. Następnym problemem, który poruszył Pan Michał była osteoporoza, czyli odwapnienie kości. Jak się okazuje i tu ruch jest istotnym czynnikiem, bo aby kości się uwapniały muszą podlegać ściskaniu i rozciąganiu. Kolejna sprawa jaką poruszył wykładowca to kręgosłup. Opowiedział o krzywiznach naszego kręgosłupa, które jak się okazuje są niezbędne w naszym funkcjonowaniu np. noszenie ciężarów robienie skłonów. Ale żeby nie pojawiały się zwyrodnienia, dyskopatie potrzebny jest ruch w każdym kierunku (rotacja) np. skręty w jedną i drugą stronę, chodzenie, które powoduje kompresję i dekompresję powodującą nawodnienie kręgosłupa. Okazuje się, że dzieci i młodzież do około 25 lat mają naczynia, które zasilają krążki między kręgowe w substancje odżywcze i wodę. Niestety w późniejszym okresie musimy zadbać o jego kondycję poprzez wcześniej opisane ćwiczenia, może do tych ćwiczeń dochodzić pływanie i uprawianie sportu w sposób rekreacyjny. Sport wyczynowy uprawiany bez kontroli może spowodować tylko komplikacje
Jak się okazało na skutek bardzo dużego zaangażowania słuchaczy i zadawania niezliczonych pytań Pan Michał stwierdził, że co innego zaplanował na pierwszy wykład, ale nic straconego bowiem po wakacjach prawdopodobnie spotkamy się ponownie z Panem Michałem.
Ryszard Buziuk