O ŚWIAD­CZE­NIACH POMO­CY SPO­ŁECZ­NEJ I ZUS

5x400KSON w Jele­niej Górze od wie­lu lat pro­wa­dzi dzia­łal­ność infor­ma­cyj­ną i wspie­ra­ją­cą dla senio­rów i osób niepełnosprawnych.

Reali­za­cję pro­jek­tu PFRON‑u „Mię­dzy­re­gio­nal­ne Cen­trum Infor­ma­cji i Wspar­cia Osób Nie­peł­no­spraw­nych” gwa­ran­tu­ją dorad­cy i spe­cja­li­ści z zakre­su pra­wa, psy­cho­lo­gii, spraw socjal­nych, die­te­ty­ki, zdro­we­go sty­lu życia. Zmia­ny prze­pi­sów praw­nych (infla­cja pra­wa) i róż­no­rod­ność ich inter­pre­ta­cji wyma­ga­ją sta­łe­go dosko­na­le­nia i aktu­ali­za­cji wie­dzy zarów­no dorad­ców pra­cu­ją­cych przy pro­jek­tach jak też wolon­ta­riu­szy orga­ni­za­cji zrze­szo­nych w KSON. Okre­so­wo prze­to orga­ni­zo­wa­ne są szko­le­nia spe­cja­li­stycz­ne z zakre­su nowych regu­la­cji praw­nych w spra­wach doty­czą­cych moż­li­wo­ści pomo­cy przez wska­za­ne insty­tu­cje senio­rom i oso­bom niepełnosprawnym.

1x400W lutym br. odby­ło się kolej­ne spo­tka­nie szko­le­nio­we z przed­sta­wi­cie­la­mi Miej­skie­go Ośrod­ka Pomo­cy Spo­łecz­nej w Jele­niej Górze z pania­mi: Ewą Saran pra­cow­ni­kiem socjal­nym Dzia­łu Pomo­cy Śro­do­wi­sko­wej, Kry­sty­ną Krepsz­tul inspek­to­rem Dzia­łu Reha­bi­li­ta­cji, Mario­lą Lewic­ką star­szym nad­in­spek­to­rem Dzia­łu Świad­czeń Rodzin­nych oraz z przed­sta­wi­ciel­ką Zakła­du Ubez­pie­czeń Spo­łecz­nych w Jele­niej Górze Panią Wan­dą Pawlik.

Naj­czę­ściej poru­sza­ne tema­ty pod­czas spo­tka­nia dotyczyły:

  • przy­zna­wa­nia pomo­cy finan­so­wej oso­bom nie­peł­no­spraw­nym tj. zasił­ków sta­łych, celo­wych na pod­sta­wie obec­nie obo­wią­zu­ją­cych prze­pi­sów, a tak­że obli­cza­nie docho­du oso­by samot­nie gospo­da­ru­ją­cej i oso­by w rodzinie;
  • pomo­cy w posta­ci usług opie­kuń­czych, pro­ce­du­ry ich przy­zna­wa­nia, aktu­al­nej odpłat­no­ści za świad­czo­ne usłu­gi oraz zakre­su pomo­cy świad­czo­nej przez opie­kun­ki środowiskowe;
  • pro­ce­du­ry kie­ro­wa­nia do domów pomo­cy spo­łecz­nej, ze szcze­gól­nym uwzględ­nie­niem typu domów oraz odpłat­no­ści za pobyt w DPS-ach;
  • zadań finan­so­wa­nych ze środ­ków Pań­stwo­we­go Fun­du­szu Reha­bi­li­ta­cji Osób Nie­peł­no­spraw­nych, w tym reha­bi­li­ta­cji zawo­do­wej i spo­łecz­nej, ze szcze­gól­nym uwzględ­nie­niem dofi­nan­so­wa­nia uczest­nic­twa w tur­nu­sie reha­bi­li­ta­cyj­nym, likwi­da­cji barier archi­tek­to­nicz­nych, tech­nicz­nych oraz w komu­ni­ko­wa­niu się, zaopa­trze­nia w przed­mio­ty orto­pe­dycz­ne i środ­ki pomocnicze;
  • moż­li­wo­ści ubie­ga­nia się osób nie­peł­no­spraw­nych o dofi­nan­so­wa­nie w ramach pilo­ta­żo­we­go pro­gra­mu PFRON pn. „Aktyw­ny Samo­rząd” w roku 2018;
  • finan­so­wa­nia zadań z zakre­su świad­czeń rodzin­nych i świad­czeń opie­kuń­czych, tj. kto może być bene­fi­cjen­tem tych świad­czeń, jakie musi być speł­nio­ne kry­te­rium docho­do­we na 1 oso­bę, jakie docho­dy wli­cza się do docho­du rodzi­ny, kto może się ubie­gać o świad­cze­nie pie­lę­gna­cyj­ne lub spe­cjal­ny zasi­łek opie­kuń­czy, komu przy­słu­gu­je zasi­łek pielęgnacyjny.

2x400Wie­le kon­tro­wer­sji i wąt­pli­wo­ści zasy­gna­li­zo­wa­nych przez uczest­ni­ków spo­tka­nia doty­czy­ło tur­nu­sów reha­bi­li­ta­cyj­nych pozo­sta­ją­cych w dys­po­zy­cji MOPS‑u. Naj­now­sze regu­la­cje w tej spra­wie zakła­da­ją pre­fe­ren­cje dla osób nie­peł­no­spraw­nych aktyw­nych zawo­do­wo, co ozna­cza, że nie­peł­no­spraw­ni senio­rzy z dofi­nan­so­wa­nia takiej for­my reha­bi­li­ta­cji nie będą mogli skorzystać.

Zmie­nia­ją się rów­nież prze­pi­sy i kry­te­ria doty­czą­ce świad­czeń z pomo­cy spo­łecz­nej zarów­no świad­czeń pie­nięż­nych jak też nie­pie­nięż­nych oraz docho­dów nie­opo­dat­ko­wa­nych , czy­li docho­dów zwol­nio­nych z podat­ku dochodowego.

Przed­sta­wi­ciel ZUS‑u Pani Wan­da Paw­lik prze­ka­za­ła naj­now­sze infor­ma­cje z zakre­su walo­ry­za­cji świad­czeń, zmian w przy­zna­wa­niu ren­ty oraz reha­bi­li­ta­cji leczniczej.

Walo­ry­za­cja świadczeń 

Walo­ry­za­cja pole­ga na pomno­że­niu kwo­ty świad­cze­nia w wyso­ko­ści przy­słu­gu­ją­cej 28 lute­go 2018 roku przez wskaź­nik walo­ry­za­cji wyno­szą­cy 102,98 %.

Kwo­ty naj­niż­szych świad­czeń wynoszą:

  • eme­ry­tu­ra, ren­ta z tytu­łu cał­ko­wi­tej nie­zdol­no­ści do pra­cy i ren­ta rodzin­na — 1029,80 zł;
  • ren­ta z tytu­łu czę­ścio­wej nie­zdol­no­ści do pra­cy – 772,35 zł;
  • ren­ta z tytu­łu cał­ko­wi­tej nie­zdol­no­ści do pra­cy w związ­ku z wypad­kiem lub cho­ro­bą zawo­do­wą i ren­ta rodzin­na wypad­ko­wa – 1235,76 zł;
  • ren­ta z tytu­łu czę­ścio­wej nie­zdol­no­ści do pra­cy w związ­ku z wypad­kiem lub cho­ro­bą zawo­do­wą – 926,82 zł;
  • ren­ta socjal­na – 865,o3 zł.

3x400Zmia­ny w przy­zna­wa­niu renty

Od 1 grud­nia 2017 roku pra­wo do ren­ty z tytu­łu nie­zdol­no­ści do pra­cy przy­słu­gu­je tyl­ko takiej oso­bie, któ­ra nie ma usta­lo­ne­go pra­wa do eme­ry­tu­ry z Fun­du­szu Ubez­pie­czeń Spo­łecz­nych lub nie speł­nia warun­ków do jej uzy­ska­nia. Nowe zasa­dy doty­czą wnio­sków o ren­tę z tytu­łu nie­zdol­no­ści do pra­cy zgło­szo­nych od 1 grud­nia 2017 roku.

Za eme­ry­tu­rę z Fun­du­szu Ubez­pie­czeń Spo­łecz­nych nie uwa­ża się eme­ry­tu­ry pomo­sto­wej oraz nauczy­ciel­skie­go świad­cze­nia kompensacyjnego.

Ozna­cza to, że ZUS nie przy­zna ren­ty z tytu­łu nie­zdol­no­ści do pra­cy, jeśli jest już usta­lo­ne pra­wo do eme­ry­tu­ry z Fun­du­szu Ubez­pie­czeń Spo­łecz­nych, albo speł­nia się warun­ki do jej uzyskania.

Od 1 grud­nia 2017 roku wpro­wa­dzo­no prze­pis, zgod­nie z któ­rym pra­wo do ren­ty z tytu­łu nie­zdol­no­ści do pra­cy usta­je z dniem, od któ­re­go zosta­ła przy­zna­na eme­ry­tu­ra z Fun­du­szu Ubez­pie­czeń Społecznych.

Reha­bi­li­ta­cja lecznicza

Z reha­bi­li­ta­cji lecz­ni­czej moż­na sko­rzy­stać, jeśli jest się zagro­żo­nym utra­tą zdol­no­ści do pra­cy. Musi jed­nak ist­nieć szan­sa, że ją odzy­ska­my po reha­bi­li­ta­cji. Dodat­ko­wo musi być speł­nio­ny jeden z poniż­szych warunków:

  • jesteś ubez­pie­czo­ny w ZUS (pra­cu­jesz zawodowo),
  • pobie­rasz zasi­łek cho­ro­bo­wy lub świad­cze­nie rehabilitacyjne,
  • pobie­rasz ren­tę okre­so­wą z tytu­łu nie­zdol­no­ści do pracy.

6x400Orze­cze­nie w spra­wie reha­bi­li­ta­cji wyda­je lekarz orzecz­nik ZUS na wnio­sek leka­rza leczą­ce­go bądź pod­czas kon­tro­li zwol­nie­nia lekar­skie­go, jak sta­rasz się o świad­cze­nie reha­bi­li­ta­cyj­ne lub ren­tę z tytu­łu nie­zdol­no­ści do pracy:

  • po prze­pro­wa­dze­niu bada­nia lub
  • w opar­ciu o zgro­ma­dzo­ną doku­men­ta­cję leczenia.

Reha­bi­li­ta­cja trwa 24 dni, ale może zostać wydłu­żo­na lub skró­co­na. Decy­du­je o tym ordy­na­tor ośrod­ka rehabilitacyjnego.

W cza­sie 2‑godzinnej oży­wio­nej dys­ku­sji uczest­ni­cy spo­tka­nia uzy­ska­li wyczer­pu­ją­ce i auto­ry­ta­tyw­ne odpo­wie­dzi na wie­le nur­tu­ją­cych zapy­tań i wątpliwości.

Pro­fe­sjo­na­lizm zapre­zen­to­wa­ny przez spe­cja­li­stów z MOPS‑u i ZUS‑u pod­czas spo­tka­nia, goto­wość dzie­le­nia się wie­dzą i doświad­cze­niem to zna­ko­mi­ta for­ma edu­ka­cji usta­wicz­nej dla każ­de­go. Szko­le­nie było nie­zwy­kle prak­tycz­ne w pro­ce­sie dosko­na­le­nia jako­ści usług infor­ma­cyj­nych świad­czo­nych przez wolon­ta­riu­szy i pra­cow­ni­ków pro­jek­to­wych KSON.

Wszel­kich infor­ma­cji w powyż­szych spra­wach — tele­fo­nicz­nie lub oso­bi­ście – udzie­la­ją pra­cow­ni­cy:
MOPS tel. 75 75 23 951, 75 64 67 002, 75 75 24 657, 75 64 78 578 ZUS dla tele­fo­nów sta­cjo­nar­nych 801 400 987 dla tele­fo­nów komór­ko­wych (22) 560 16 00
KSON tel. 75 752 42 54, 75 752 31 83, bez­płat­na info­li­nia 800 700  025.