Co powinieneś wiedzieć przed wyborami prezydenckimi?
Przypominamy, że 10 maja 2015 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Poniżej prezentujemy nazwiska 11 kandydatów na to stanowisko, zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej, oraz garść praktycznych informacji dla wyborców.
W wyborach wystartują:
- Grzegorz Michał Braun – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat bezpartyjny .
- Andrzej Sebastian Duda – wykształcenie wyższe – doktor, kandydat Prawa
i Sprawiedliwości. - Adam Sebastian Jarubas – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Bronisław Maria Komorowski – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat bezpartyjny.
- Janusz Ryszard Korwin Mikke – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Kongresu Nowej Prawicy z hasłem wyborczym.
- Marian Janusz Kowalski – wykształcenie podstawowe, kandydat Ruchu Narodowego.
- Paweł Piotr Kukiz – wykształcenie średnie, kandydat bezpartyjny.
- Magdalena Agnieszka Ogórek – wykształcenie wyższe – doktor, kandydatka bezpartyjna, wysunięta przez Sojusz Lewicy Demokratycznej.
- Janusz Marian Palikot – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Twojego Ruchu.
- Paweł Jan Tanajno – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Demokracji Bezpieczeństwa.
- Jacek Wilk – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Kongresu Nowej Prawicy.
Jeżeli ktoś nie ma możliwości osobistego udziału w wyborach, może zagłosować korespondencyjnie. 27 kwietnia 2015r. upływa termin zgłaszania zamiaru korespondencyjnego udziału w głosowaniu. Głos może oddać także pełnomocnik. Taką deklarację należy złożyć do 4 maja 2015 r. Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta lub pracownikiem urzędu miasta do tego upoważnionym.
Istnieje możliwość głosowania poza miejscem zamieszkania i taką chęć można wyrazić do 5 maja 2015 r. Trzeba złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Do 7 maja można również złożyć deklarację głosowania na statkach morskich oraz chęć uczestniczenia w wyborach za granicą. 9 maja rozpoczyna się cisza wyborcza, a 10 maja – pierwsza tura wyborów prezydenckich w godzinach 07:00 – 21:00. Ewentualna druga tura głosowania odbędzie się 24 maja 2015 r.
Gdzie głosujemy?
W okręgu jeleniogórskim wyznaczono 46 lokali wyborczych, w tym także część dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz do głosowania korespondencyjnego. Oto te lokale :
- Biuro Wystaw Artystycznych ul. Długa 1
- Jeleniogórskie Centrum Kultury ul. 1 Maja 60
- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze ul. Ogińskiego 6
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Al. Jana Pawła II 25
- Szkoła Podstawowa Nr 8 ul. Paderewskiego 13
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Al. Jana Pawła II 25
- Filia Politechniki Wrocławskiej Pl. Piastowski 27
- Miejskie Integracyjne Przedszkole Nr 14 ul. Junaków 2a
- Miejski Dom Kultury „MUFLON” ul. Cieplicka 172
Głosowanie w lokalu wyborczym przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a
Wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a w lokalu wyborczym. Zamiar głosowania przy użyciu nakładki powinien być zgłoszony w Urzędzie Miasta Jelenia Góra w Wydziale Obsługi Mieszkańców ul. Ptasia 6a pok. 3(parter) tel. 75 75 49 865 lub tel. 75 75 49 875 najpóźniej
w 13 dniu przed dniem wyborów tj. do dnia 27 kwietnia 2015 r..
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefonicznie lub w formie elektronicznej na adres:wso_um@jeleniagora.pl
W zgłoszeniu należy wskazać obwód głosowania właściwy dla miejsca zamieszkania wyborcy. W dniu głosowania obwodowa komisja wyborcza wraz z karta do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.
Osób niepełnosprawnych w Polsce jest bardzo dużo, więc tym bardziej mogą oni mieć decydujący głos w sprawach ważnych naszego kraju. Ograniczenia sprawności nie są przeszkodą, a wszyscy są pełnoprawnymi obywatelami i mogą zmieniać polską rzeczywistość. Dlatego bez względu na przekonania, czy ograniczenia, nie pozostawajmy bierni i idźmy do urn 10 maja, a może zmienimy tak ważne dla nas oblicze Polski.