Od 18 do 20 listopada 2013 r. w Krakowie trwał Światowy Festiwal Piosenki dla Niewidomych — “Głos z serca”. W festiwalu wzięli udział uczestnicy z takich państw jak: Islandia, Litwa, Rosja, Rumunia, Szwecja, Węgry, Włochy, Ukraina, USA i Polska. Przegląd skierowany był do osób z dysfunkcją wzroku – niewidomym lub niedowidzącym, którzy są utalentowanymi wokalistami, a nie mieli możliwości zaistnienia w środowisku muzycznym. Prezentacja finałowych utworów odbyła się w poniedziałek i wtorek w Radiu Kraków.
W Teatrze im. Słowackiego odbył się koncert galowy, pod koniec którego jury ogłosiło werdykt — tym samym przyznając pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Pierwsze miejsce zajął Litwin Grazvydas Sidiniauskas, drugie miejsce zdobyła Polka Anna Rossa, a trzecie Silvia Mattia z Włoch. Nagrodę publiczności otrzymał Łukasz Żelechowski. Na najlepszych czekała nagroda w postaci profesjonalnej sesji nagraniowej. W trakcie trwania festiwalu zorganizowane zostały także spotkania promujące wiedzę o istocie wczesnego wykrywania wad wzroku oraz konieczności regularnych badań przez osoby obciążane ryzykiem utraty wzroku.
Fundacja BIS i Fundacja MATIO zaprasza wszystkie osoby niepełnosprawne poszukujące zatrudnienia do udziału w projekcie „Pracuję w NGO”. W ramach projektu Fundacje oferują przygotowanie do pracy w zawodzie: księgowego albo specjalisty do spraw PR i reklamy. Każdy uczestnik ma zapewnione szkolenie w nowych wymienionych wcześniej zawodach, praktykę, możliwość skorzystania ze stypendiów szkoleniowych i stażowych – 5 miesięczne staże, pomoc w znalezieniu pracy i dostosowania do własnych możliwości – doradztwo zawodowe i psychologiczne, pośrednictwo pracy i pomoc w jej znalezieniu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych – www.bis-krakow.pl oraz na stronie Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO – www.mukowiscydoza.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 grudnia 2013 r.
W pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. W największych miastach Polski – Krakowie, Warszawie i Wrocławiu między 2 a 4 grudnia odbywać się będą bezpłatne konsultacje w placówkach Centrum Terapii PROMITIS, które od lat specjalizuje się w diagnozie terapii i edukacji dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Będzie można tu dowiedzieć się m.in. gdzie i w jaki sposób można uzyskać diagnozę, jakie terapie będą najlepiej wspierały rozwój dziecka oraz jakie cechy ich zachowania powinny zaniepokoić. W Krakowie odbędzie się także konferencja naukowa oraz przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera, koncert i bal charytatywny na rzecz osób z autyzmem, kiermasz i wystawa prac osób z autyzmem w związku z tym Krakowskie organizacje i placówki działające na rzecz osób z autyzmem zapraszają na Tydzień Autyzmu w dniach 01–07.12.2013 roku. Szczegółowy program dostępny jest na stronie – Kraków bez barier – www.krakow.pl/bezbarier
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie, zorganizowała Giełdę Pracy Dla Osób Niepełnosprawnych. Giełda odbyła się 14 listopada 2013 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, pod patronatem Pana Prezydenta Miasta Jacka Majchrowskiego. Zaproszono pracodawców poszukujących pracowników i osoby niepełnosprawne poszukujące pracy. W Giełdzie wzięło udział 22 pracodawców oraz przedstawicieli instytucji i urzędów. Zainteresowani mogli skorzystać z kilkudziesięciu ofert pracy, a także porad ekspertów z PFRON‑u, ZUS‑u, WUP, UPPK i GUP. Giełdę odwiedziło ok. 150 osób.
Fundacja Pomocy Niewidomym wraz z partnerami z Węgier, Włoch, Turcji i Litwy w ramach projektu: Break Your Barries, w ramach którego stworzone zostanie 40 minutowe show teatralno-taneczne wystawione w Zakopanem pt: „Międzynarodowy eksperymentalny teatralny”. Przez równy tydzień, młodzież w wieku 18–30 lat pod czujnym okiem trenerów będzie doskonalić swoje umiejętności teatralno-taneczne oraz wspólnie doświadczać, czym jest łamanie barier międzykulturowych i co te bariery dla każdego z nas oznaczają. show teatralno-taneczne, które przedstawione zostanie lokalnej społeczności 15 listopada 2013 roku w Dworcu Tatrzańskim (ul. Krupówki 12, Zakopane). Wśród uczestników polskiej grupy będą osoby słabo widzące. Projekt jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu“.
Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA rozpoczęło nabór do II edycji projektu “Stawiam na aktywność”. Rekrutacja uczestników będzie trwała do czerwca 2014 roku. W ramach projektu przewidziane są: porady psychologiczne, doradztwo zawodowe i konsultacje specjalistyczne, zajęcia z aktywnego poszukiwania pracy oraz autoprezentacji, dwumiesięczne kursy komputerowe dla początkujących i zaawansowanych, jednomiesięczne kursy zawodowe z zakresu: grafiki komputerowej i małej poligrafii, projektowania stron www, administrowania baz danych, usług ochrony oraz rachunkowości i księgowości a także pięciomiesięczne staże w pobliżu miejsca zamieszkania płatne czy umowa o pracę.
26 listopada 2013 r. odbyła się premiera wystawy „Kraków – czas okupacji 1939 – 1956” w oddziale Fabryka Schindlera. Jest to pierwsza wystawa narracyjna udostępniona przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.
Anna Jaworska, Katarzyna Rozbicka – Stowarzyszenie Dobrej Nadziei